Nechali nás v štichu

Autor: Dôstojná práca | 5.11.2014 o 7:57 | (upravené 5.11.2014 o 10:56) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  502x

Nechali nás štichu - pod týmto rýdzo slovenským názvom sa skrýva minikampaň, ktorú sme v Slovenskom centre pre komunikáciu a rozvoj spustili pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce (7. októbra), a ktorá vyvrcholí rovnomennou interaktívnou výstavou, ktorú otvárame 25. novembra v klube Fuga na Továrenskej ulici v Bratislave. Na výstavu vás srdečne pozývame. Pozvánku nájdete v tomto odkaze.

Prezentácia a krst slovenského prekladu štúdie Nechali nás v štichuPrezentácia a krst slovenského prekladu štúdie Nechali nás v štichu (SCKR, n.o.)

Cieľom kampaneNechali nás v štichu je poukázať na nedôstojné pracovné podmienky, v ktorých vzniká náš odev, či už je to kdesi v Bangladéši, Pakistane alebo na Slovensku. Kampaň sme spustili 6. októbra v predvečer Svetového dňa dôstojnej práce prostredníctvom verejnej diskusie s názvom Ušili to na nás. Diskusie sa okrem nás a verejnosti zúčastnil aj predstaviteľ slovenských odborov pán Slavomír Manga, aby nám vysvetlil, že problém nedôstojnej práce sa netýka len takzvaných rozvojových krajín, ale i Slovenska. Spoločnosť mu robili dve novinárky - Magdaléna Vaculčiaková, ktorá mapovala podmienky v textilnom priemysle v Kambodži a Stanislava Harkotová, ktorá sa touto témou zaoberá v našom kontexte. A napokon štvrtou hosťkou bola pedagogička Anna Bohatová, ktorá sa zaoberá výrobou textilu. Počas podujatia sme spoločne pokrstili aj publikáciu Nechali nás v štichu, slovenský preklad a adaptáciu štúdie Stitched-up.

Ochutnávka výstavy na Rozvojovom dni 2014Ochutnávka výstavy na Rozvojovom dni 2014 (SCKR, n.o.)

Neskôr sme počas Rozvojového dňa 2014, ktorý sa konal 14. októbra v bratislavskej Starej tržnici, zrealizovali menšiu “ochutnávku” výstavy. Ako vidíte na fotografii, návštevníci si mohli nielen prečítať informácie o dôstojnej práci, ale aj vyskúšať, aké je to sedieť za šijacím strojom z fabriky, či vyplniť kvíz na tému dôstojnej práce a zapojiť sa tak do súťaže o zaujímavé ceny. Viac fotografií z podujatia aj dosiaľ realizovaných aktivít nájdete v galérii.

Okrem toho sme kampani založili skupinu s názvom Ušili to na nás na Facebooku. Ak sa do nej prihlásite, budete dostávať všetky aktuálne informácie týkajúce sa kampane aj projektu, v rámci ktorého kampaň realizujeme.

Samotná interaktívna výstava prebehne v priestoroch klubu Fuga na Továrenskej ulici v Bratislave. Ak máte z názvu dojem, že ide o továrenský priestor, máte pravdu. Práve také prostredie totiž dokáže najvernejšie simulovať podmienky pracovníkov v textilkách v Bangladéši či Indonézii.

Peter Ivanič (SCKR, n.o.)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?