Tragédia v kambodžskej textilnej továrni. Koľko obetí bude ešte potrebných?

Autor: Dôstojná práca | 31.10.2014 o 7:30 | (upravené 31.10.2014 o 7:41) Karma článku: 3,60 | Prečítané:  444x

Minulý týždeň štyria pracovníci kambodžskej textilnej továrne Nishiku utrpeli značné zranenia po tom, ako sa prepadla časť podlahy a s ňou aj pracovníci spolu so šijacími strojmi. Otázka bezpečnosti tovární dodávajúcich lacné šaty na svetové trhy je tak opäť aktuálnou. Dokedy však budeme musieť čítať o podobných katastrofách?

Továreň Nishiku je producentom šiat pre značky ako H&M a New Look, tvrdí portál Phnom Penh Post od svojich zdrojov.

Kambodžský textilný priemysel tvorí značnú časť exportu krajiny – až 85% a tým je pre Kambodžu centrálnym odvetvím. Kvôli lacnej pracovnej sile sem presúvajú svoje zákazky popredné svetové značky – najznámejší prípad tohto roku bolo H&M po tom, ako medzinárodná kampaň Clean Clothes Campaign upozornila na zvýšený počet šičiek, ktoré odpadávali kvôli značnej podvýžive. Report Labour behind the Label ukázal, že až 33% kambodžských šičiek je značne podvyživených. 
 
O Kambodžskom textilnom priemysle bolo veľa počuť počas uplynulého roku, nakoľko protesty za zvýšenie minimálnej mzdy, o ktorom sme písali v  predchádzajúcom blogu, zaplavili médiá na celom svete. 

Malú bitku aktivisti vyhrali v septembri po tom, čo popredné značky napokon navrhli navýšenie mzdy kambodžským zamestnancom textilného priemyslu. Až pol milióna zamestnancov totiž dostáva plácu, z ktorej nie sú schopní vyžiť

Práve kvôli tomuto relatívnemu úspechu za zlepšenie podmienok pracovníkov textilného priemyslu je minulo-týždňová katastrofa taká alarmujúca. Ukázala totiž, že pracovníci nie sú iba zle platení, ale že navyše aj pracujú v život ohrozujúcich podmienkach.
 
Po tragédiach, ktoré sa udiali v textilnom priemysle v Bangladéši počas uplynulých rokov – predovšetkým kolaps budovy Rana Plaza a požiar v Tazreen  - kde spolu zahynulo viac ako 1100 pracovníkov, vznikla právne záväzná zmluva The Bangladesh Accord on Fire and Building Security. Tá zaväzuje značky, ktoré Accord podpísali za dodržiavanie bezpečnostných štandardov továrni, a zaplatenie kompenzácií rodinám pracovníkov, ak by sa vyskytla podobná tragédia.

Kambodžské autority zvalili vinu za tragédiu v Nishiku továrni na subštandardnú konštrukciu budovy. Moen Tola, vedúci programu práce v Community Legal Education Center, tvrdí, že mesačné inšpekcie mali byť vedené Ministerstvom práce. Tie boli zavedené po tom, čo v máji minulého roku kolaps továrne na topánky Wing Star Shoes zabil dvoch pracovníkov vrátane 13-ročného dievčaťa. 

Tragédia v továrni Nishiku sa pritom udiala v ten istý deň ako program Medzinárodnej organizácie práce Better Factories Cambodia vydal svoju tretiu správu o stave kambodžských továrni. Tá vyhlásila všetky za vyhovujúce kritériám. Jill Tucker, hlavná technická poradkyňa Better Factories Cambodia, povedala, že odhad požiarnych a bezpečnostných štandardov bol spravený v júni tohto roku počas 10 dní, keď Medzinárodná organizácia práce pozvala Filipínskych expertov spraviť odhad. Tí však prehliadli iba ‘vzorku’ 10 tovární z 500. Medzi malým výberom továreň Nishiku nebola.

Napriek nebezpečenstvu, ktorá práca v továrňach predstavuje, ako sa jedna z pracovníčok vyjardila, nemá inú možnosť a do práce sa musí vrátiť:

“Budem aj naďalej v továrni pracovať - napriek tomu, že mám strach - nemám totiž žiadnu inú možnosť." 

 

Zdroj fotografie.

 

Daniela Kellerova

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?