Dôstojná práca v textilnom priemysle: Pohľad insidera na projekty v Škótsku a na Slovensku

Autor: Dôstojná práca | 10.8.2014 o 21:30 | (upravené 25.8.2014 o 18:07) Karma článku: 2,70 | Prečítané:  315x

Počas môjho štúdia na vysokej škole som stážovala jeden semester v Scottish Education and Action for Development (SEAD) v Edinburgu. Časom sa k mojim povinnostiam priplichtil aj projekt Action for Clothing with Dignity, ktorý ako jediný v Škótsku adresuje práva pracovníkov v textilnom priemysle.

Šokovalo ma, aký komplexný problém táto téma predstavuje. Pri kúpe jabĺk môžme na trhu kúpiť domáce, pri banánoch zvoliť fair trade a pri vajíčkach free range. Ale tak ako musíme jesť, sa musíme aj obliekať. Ako sa obliekať a byť férový? Dá sa vôbec dopriať si pôžitok z konzumného víkendového nakupovania a necítiť sa previnilo, keď čítame o všetkých tých padnutých, vyhorených továrňach niekde v Ázii?

V Británií existuje na každej High Street kopa charity shopov, ktoré aspoň čiastočne zavrú ústa moralistom ako som ja. Avšak tie mi po návrate do Bratislavy – a jej ôsmim obchodným domom (iba na toľko som si vedela rýchlo spomenúť) - začali celkom chýbať. Máme mladý kapitalizmus a konzumnú spoločnosť, ale sme aj 38. najrozvinutejšia krajina sveta – nedošiel už čas, aby sme si začali vyberať čo a kde kupujeme a porozmýšľali, aká práca sa skrýva za štítkom kúpeného oblečenia? 

Začala som postupne spolupracovať so Slovenským centrom pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) a ich projektom Fit for Fair. To sa síce zameriava na športové oblečenie, avšak ako jediné na Slovensku pracuje na aktivitách na zvýšenie povedomia o problémoch textilného priemyslu celkovo. Ako Fit for Fair tak aj Action for Clothing with Dignity sú veľmi podobné projekty – obe organizácie sú jedinými v ich krajinách zaoberajúcimi sa problémom odevného priemyslu. Prečo je zaujímavé o tomto hovoriť?

Jednak ide o jeden z najdiskutovanejšich problémov posledných rokov. Po minuloročnom kolapse Rana Plaza a požiari v Tazreene sa svet zobudil do skutočnej hodnoty lacného oblečenia. Ide o komplexný problém, ktorý zahŕňa politické, sociálne, i environmentálne aspekty a jeho riešenie závisí na retaileroch a značkách, vládach importujúcich a exportujúcich krajín, trade unions a predovšetkým aj nás, konzumentoch. A práve preto je to dôležité.

Druhak, prečo ide o nesmierne zaujímavé prepojenie je fakt, že Škótsky neziskový sektor je vsadený (teda zatiaľ) do nesmierne rozvinutej a aktívnej siete britských neziskoviek. Ako je teda tento problém komunikovaný v krajine, ktorá je jedným z popredných dovozcov oblečenia a ktorá je sama sídlom mnohých svetovo známych značiek? A ako je vnímaný v krajine, ktorá je sama v dodávateľskom reťazci zasadená podobne ako krajiny Global South a bola v správe Clean Clothes Campaign označená za tzv. Global East?

O tomto a o mnohých iných postrehoch, nápadoch a zážitkoch zo spolupráce na oboch projektoch v oboch krajinách budú nasledujúce blogy. 

 

Daniela Kellerova

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?