Dôstojná práca v textilnom priemysle: Pohľad insidera na projekty v Škótsku a na Slovensku

Autor: Dôstojná práca | 10.8.2014 o 21:30 | (upravené 25.8.2014 o 18:07) Karma článku: 2,74 | Prečítané:  310x

Počas môjho štúdia na vysokej škole som stážovala jeden semester v Scottish Education and Action for Development (SEAD) v Edinburgu. Časom sa k mojim povinnostiam priplichtil aj projekt Action for Clothing with Dignity, ktorý ako jediný v Škótsku adresuje práva pracovníkov v textilnom priemysle.

Šokovalo ma, aký komplexný problém táto téma predstavuje. Pri kúpe jabĺk môžme na trhu kúpiť domáce, pri banánoch zvoliť fair trade a pri vajíčkach free range. Ale tak ako musíme jesť, sa musíme aj obliekať. Ako sa obliekať a byť férový? Dá sa vôbec dopriať si pôžitok z konzumného víkendového nakupovania a necítiť sa previnilo, keď čítame o všetkých tých padnutých, vyhorených továrňach niekde v Ázii?

V Británií existuje na každej High Street kopa charity shopov, ktoré aspoň čiastočne zavrú ústa moralistom ako som ja. Avšak tie mi po návrate do Bratislavy – a jej ôsmim obchodným domom (iba na toľko som si vedela rýchlo spomenúť) - začali celkom chýbať. Máme mladý kapitalizmus a konzumnú spoločnosť, ale sme aj 38. najrozvinutejšia krajina sveta – nedošiel už čas, aby sme si začali vyberať čo a kde kupujeme a porozmýšľali, aká práca sa skrýva za štítkom kúpeného oblečenia? 

Začala som postupne spolupracovať so Slovenským centrom pre komunikáciu a rozvoj (SCKR) a ich projektom Fit for Fair. To sa síce zameriava na športové oblečenie, avšak ako jediné na Slovensku pracuje na aktivitách na zvýšenie povedomia o problémoch textilného priemyslu celkovo. Ako Fit for Fair tak aj Action for Clothing with Dignity sú veľmi podobné projekty – obe organizácie sú jedinými v ich krajinách zaoberajúcimi sa problémom odevného priemyslu. Prečo je zaujímavé o tomto hovoriť?

Jednak ide o jeden z najdiskutovanejšich problémov posledných rokov. Po minuloročnom kolapse Rana Plaza a požiari v Tazreene sa svet zobudil do skutočnej hodnoty lacného oblečenia. Ide o komplexný problém, ktorý zahŕňa politické, sociálne, i environmentálne aspekty a jeho riešenie závisí na retaileroch a značkách, vládach importujúcich a exportujúcich krajín, trade unions a predovšetkým aj nás, konzumentoch. A práve preto je to dôležité.

Druhak, prečo ide o nesmierne zaujímavé prepojenie je fakt, že Škótsky neziskový sektor je vsadený (teda zatiaľ) do nesmierne rozvinutej a aktívnej siete britských neziskoviek. Ako je teda tento problém komunikovaný v krajine, ktorá je jedným z popredných dovozcov oblečenia a ktorá je sama sídlom mnohých svetovo známych značiek? A ako je vnímaný v krajine, ktorá je sama v dodávateľskom reťazci zasadená podobne ako krajiny Global South a bola v správe Clean Clothes Campaign označená za tzv. Global East?

O tomto a o mnohých iných postrehoch, nápadoch a zážitkoch zo spolupráce na oboch projektoch v oboch krajinách budú nasledujúce blogy. 

 

Daniela Kellerova

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?