reklama

Nechali nás v štichu

Nechali nás štichu - pod týmto rýdzo slovenským názvom sa skrýva minikampaň, ktorú sme v Slovenskom centre pre komunikáciu a rozvoj spustili pri príležitosti Svetového dňa dôstojnej práce (7. októbra), a ktorá vyvrcholí rovnomennou interaktívnou výstavou, ktorú otvárame 25. novembra v klube Fuga na Továrenskej ulici v Bratislave. Na výstavu vás srdečne pozývame. Pozvánku nájdete v tomto odkaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Prezentácia a krst slovenského prekladu štúdie Nechali nás v štichu
Prezentácia a krst slovenského prekladu štúdie Nechali nás v štichu (zdroj: SCKR, n.o.)

Cieľom kampaneNechali nás v štichu je poukázať na nedôstojné pracovné podmienky, v ktorých vzniká náš odev, či už je to kdesi v Bangladéši, Pakistane alebo na Slovensku. Kampaň sme spustili 6. októbra v predvečer Svetového dňa dôstojnej práce prostredníctvom verejnej diskusie s názvom Ušili to na nás. Diskusie sa okrem nás a verejnosti zúčastnil aj predstaviteľ slovenských odborov pán Slavomír Manga, aby nám vysvetlil, že problém nedôstojnej práce sa netýka len takzvaných rozvojových krajín, ale i Slovenska. Spoločnosť mu robili dve novinárky - Magdaléna Vaculčiaková, ktorá mapovala podmienky v textilnom priemysle v Kambodži a Stanislava Harkotová, ktorá sa touto témou zaoberá v našom kontexte. A napokon štvrtou hosťkou bola pedagogička Anna Bohatová, ktorá sa zaoberá výrobou textilu. Počas podujatia sme spoločne pokrstili aj publikáciu Nechali nás v štichu, slovenský preklad a adaptáciu štúdie Stitched-up.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ochutnávka výstavy na Rozvojovom dni 2014
Ochutnávka výstavy na Rozvojovom dni 2014 (zdroj: SCKR, n.o.)

Neskôr sme počas Rozvojového dňa 2014, ktorý sa konal 14. októbra v bratislavskej Starej tržnici, zrealizovali menšiu “ochutnávku” výstavy. Ako vidíte na fotografii, návštevníci si mohli nielen prečítať informácie o dôstojnej práci, ale aj vyskúšať, aké je to sedieť za šijacím strojom z fabriky, či vyplniť kvíz na tému dôstojnej práce a zapojiť sa tak do súťaže o zaujímavé ceny. Viac fotografií z podujatia aj dosiaľ realizovaných aktivít nájdete v galérii.

Okrem toho sme kampani založili skupinu s názvom Ušili to na nás na Facebooku. Ak sa do nej prihlásite, budete dostávať všetky aktuálne informácie týkajúce sa kampane aj projektu, v rámci ktorého kampaň realizujeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samotná interaktívna výstava prebehne v priestoroch klubu Fuga na Továrenskej ulici v Bratislave. Ak máte z názvu dojem, že ide o továrenský priestor, máte pravdu. Práve také prostredie totiž dokáže najvernejšie simulovať podmienky pracovníkov v textilkách v Bangladéši či Indonézii.

Peter Ivanič (SCKR, n.o.

)

Dôstojná práca

Dôstojná práca

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rozmýšľali ste niekedy odkiaľ pochádza oblečenie ktoré ste mali na sebe? Kto ho vytvoril, koľko ľudskej práce a úsilia stojí za produktom, ktorý prostredníctvom zložitého obchodného reťazca sa dostal od lacnej otrockej sily niekde z Bangladéšu do luxusných značkových predajní? Aký neprimeraný je rozdiel medzi cenou práce a predajnou cenou? O tomto a mnohom inom týkajúcom sa Dôstojnej práce. Zoznam autorových rubrík:  NovinkyDenník z El SalvadoruListy zo ŠkótskaOsobná spoveďStalo sa...

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu